بورس تایم

پیوت چیست؟ چگونه از نقاط پیوت در معاملات روزانه استفاده کنیم؟

⏱️ زمان مطالعه: 14 دقیقه!

در این پست می خواهیم مهم ترین سطوح در معاملات روزانه یعنی نقاط پیوت (Pivot Points) را با هم بررسی کنیم. معامله گران روزانه، علاقه زیادی به استفاده از نقاط پیوت دارند. بدین ترتیب، نقاط ورود و خروج معاملات خود را با استفاده از این تکنیک، شناسایی می کنند.

نقاط پیوت یا پیوت پوینت، با استفاده از اطلاعات روز قبل محاسبه می شوند. بدین ترتیب سطوحی را به عنوان سطوح حمایت و مقاومت روز جاری به شما نشان می دهند و شما می توانید بر اساس این سطوح حمایت و مقاومت، یک استراتژی معاملاتی خوب ایجاد کنید. با بورس تایم همراه باشید تا در ادامه با نحوه کارکرد این ابزار آشنا شوید.

تاریخچه نقاط پیوت (Pivot Points) 

نقاط پیوت یا پیوت پوینت، یک اندیکاتور تحلیل تکنیکال است. نقاط پیوت، با استفاده High، Low و Close بازه قبلی، سطوح حمایت آینده را معین می کند. سپس یک سری محاسبات جهت مشخص کردن نقاط انجام می شود.

نقاط پیوت همچنین روند بازار را در دوره های مختلف مشخص می کند. نقاط پیوت را می توانید در همه بازارها مانند بازار سهام، فارکس و فیوچرز استفاده کنید.

در گذشته، معامله گران عضو تالار بورس از نقاط پیوت استفاده می کردند. آنها با استفاده از بالاترین (High)، پایین ترین (Low) و آخرین قیمت (Close) روز قبل، پیوت پوینت روز جاری را محاسبه می کردند.

این محاسبات به آنها کمک کرد تا به سطوح مهمی در طی یک روز معاملاتی، توجه کنند. نقاط پیوت دارای ویژگی قابلیت پیش بینی هستند. بنابراین، این ابزار به یک اندیکاتور پیشرو، برای معامله گران تبدیل شد.

پیوت پوینت، مهمترین سطح قیمتی برای آن روز می باشد. این سطح، تراز بین خریداران و فروشندگان است. بدین ترتیب، زمانیکه قیمت بالاتر از این سطح قراردارد، بازار، صعودی در نظر گرفته می شود. همچنین زمانیکه قیمت، پایین تر از پیوت پوینت قرار دارد، بازار، نزولی در نظر گرفته می شود.

با اینکه نقاط پیوت در ابتدا توسط معامله گران سهام استفاده می شد اما امروزه در بازار فارکس نیز به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

سطوح نقاط پیوت

نقاط پیوت بر اساس High، Low و Close مربوط به جلسه معاملاتی قبل، محاسبه می شود.

بطور کلی 7 سطح پیوت بر روی نمودار وجود دارد. این سطوح به شرح زیر می باشند:

سطح پیوت پایه (PP) – این پیوت یک سطح اولیه و میانی در بین سایر سطوح است.

مقاومت 1 (R1) – این اولین سطح پیوت است که در بالای پیوت پایه قرار می گیرد.

مقاومت 2 (R2) – دومین سطح پیوت که بالاتر از مقاومت 1 قرار دارد.

مقاومت 3 (R3) – سومین سطح پیوت که بالاتر از مقاومت 2 قرار می گیرد.

حمایت 1 (S1) – اولین سطح پیوت که پایین تر از پیوت پایه قرار می گیرد.

حمایت 2 (S2) – دومین سطح پیوت که پایین تر از حمایت 1 قرار دارد.

حمایت 3 (S3) – سومین سطح پیوت که پایین تر از حمایت 2 قرار می گیرد.

این سطوح پس از رسم بر روی نمودار بصورت شکل زیر خواهند بود.

سطوح پیوت پوینت بر روی نمودار

 

نحوه محاسبه نقاط پیوت

حال به نحوه محاسبه هر یک از این سطوح می پردازیم. ابتدا بایستی پیوت پایه (PP) را محاسبه کنیم که در وسط سایر خطوط قرار دارد.

محاسبه پیوت پایه (PP)

در زیر، فرمول محاسبه سطح پیوت پوینت پایه را مشاهده می کنید.

3 / (High + Low + Close) = (PP) پیوت پایه

محاسبه پیوت های R1، R2، S1، S2

حال که نحوه محاسبه پیوت پایه (PP) را یاد گرفتیم می توانیم، می توانیم سطوح پیوت R1، R2، S1، S2 را به شرح زیر محاسبه کنیم.

R1 = (2*PP) – Low (مقاومت اول)

R2 = PP + (High – Low) (مقاومت دوم)

S1 = (2*PP) – High (حمایت اول)

S2 = PP – (High – Low) (حمایت دوم)

محاسبه سطوح پیوت R3 و S3